Зрялата кожа се нуждае от много грижи и защита, за да може да се забави стареенето. Трябва да й се обръща внимание и време, за да не страда от проблеми и да не показва възрастта. Какви проблеми може да има при зрялата кожа? Това са най-вече сухота (рядко при мазна кожа и акне), хиперпигментация и опасни петна, които по-нататък могат да станат ракови.
Остаряването зависи много от гените и биологичните промени, случващи се в организма, но и от… гравитацията. Просто казано, вече няколко десетки години кожата ви все се дърпа надолу от гравитацията. Други фактори също са значение и за щастие можем да направим нещо за тях: прекаленото излагане на слънце и вредните UV лъчи, изпаренията, цигарите, лошата диета. Ключът за спирането на стареенето е в правилната грижа за кожата, която пасва на възрастта ви.
Проблеми при зрялата кожа – как да се справим с тях?
Зряла кожа – прекалена сухота
Един от симптомите на остаряването е прекалената сухота. Кожата губи способността си да си набавя и задържа вода и затова процесите на регенериране се забавят. Биологичната активност на клетките намалява както и количеството колаген и еластин, отговорни за устойчивостта на кожата. Започват да се появяват бръчици.
Кожата в това състояние се нуждае от хидратация. Какво може да й помогне? Кремовете, които са дълбоко подхранващи и маските с витамини (можете да ги използвате през ден). Трябва да мислите и за козметиките, които подсилват кръвоносните съдове, защото с възрастта те стават крехки и по лицето могат да се появят венички.
Зряла кожа – хиперпигментация
Влиянието на слънчевите лъчи е много негативно. Заради него се получава фото остаряване и резултатът е видим в частите, които обикновено са непокрити като ръцете, лицето и деколтето и се проявява като хиперпигментация.
Тези тъмни петна са струпване на меланин. Ако хиперпигментацията се появи трябва да се откажете от печенето на слънце или в противен случай ще се появят още петна и съществуващите ще станат по-тъмни.
Помнете, че понякога хиперпигментацията може да се появи и заради лекарства или билки, например жълт кантарион – повишава чувствителността на кожата към слънчевите лъчи. През цялата година трябва да носите защитен крем с възможно най-висок SPF.
Зряла кожа – опасни петна
С възрастта организмът отслабва и не може да се защитава от абнормалното делене на клетки, например по кожата. Голямото делене на клетки може да доведе до появата на рак. Не игнорирайте промените по кожата. Повечето от тях на пръв поглед изглеждат като 2-3 милиметрови ранички, които се покриват с коричка. Ако след като тя падне, раничката отново е видима и не иска да зарастне, това трябва да е знак, че нещо лошо се случва с кожата ви. Може да отнеме години. Трябва да отидете на доктор и да премахнете този участък – обикновено това е достатъчно. Бързите мерки спасяват здравето и често дори живота.
Подобно е и с бенките. Ако забележите, че те са сменили формата си, че ръбовете им са назъбени, че кървят или растат – трябва да отидете на лекар.
Грим за зряла кожа
Можете да носите грим без значение от възрастта! Добре приложения такъв покрива хиперпигментацията и веничките, но и оставя кожата бляскава, красива и здрава, както и ви кара да изглеждате по-млади.
Най-важното е да не прекалявате с пластовете козметика и с количеството нанесен продукт. Зрялата кожа обича нежни CC или DD кремове или фон дьо тени за зряла кожа, които оптично прикриват несъвършенствата и кожата сияйна. Кожата ви се чувства отпочинала и здрава. Използвайте малко руж, продукт за устни в естествени цветове, например телесно или розово. Използвайте хайлайтър под коректора и перлени сенки с цвят на шампанско.
Можете да помислите за къна върху веждите или миглите (процедура, която се прави в салона за красота) не само в черно, защото то ще ви донесе не толкова благоприятни промени в чертите на лицето. Грижете се за миглите и веждите си като например използвате професионален серум или изберете спирала, която подхранва миглите.