Какъв е вашия тип кожа?

Важно е да знаете какъв е вашият тип кожа, тъй като това е в основата на избиране на правилна грижа. Можете да посетите професионалист, който да го определи, но обикновено внимателното наблюдение на кожата е достатъчно, за да разберете. Вижте кое от описанията по-долу пасват на вашата кожа и научете как да се грижите за нея.

Какъв вид кожа имате – видове

Суха кожа – тънка, деликатна, често скучна и уморена.

Трябва да започнете да се грижите за нея още, докато сте на около 20, защото този вид кожа страда най-много и най-бързо при нея е появяват бръчки. Особено чувствителна е кожата около очите и устните. При грижата за сухата кожа избягвайте да използвате обикновен сапун, който причинява сухота, както и козметики с алкохол. Вместо това опитайте да използвате нежна пяна за измиване или почистващо мляко за премахване на грима. Можете да използвате и масла за почистване (изберете тези, които са най-подходящи за суха кожа). Най-добрите масла за суха кожа са тези от памучно семе, вечерна иглика и авокадо. Изключително полезно е използването на хидратиращи и подхранващи маски за лице дори 2-3 пъти седмично. Използвайте нежен ензиматичен ексфолиант, тъй като при него не се изисква търкане. За хидратиране и успокояване на раздразненията на сухата кожа използвайте естествено алое.

Чувствителната кожа е много подобна на сухата. Тя е изключително тънка, почти прозрачна – често всички капиляри са видими. Подобна кожа е податлива на дразнене, алергии и видими вени.

Чувствителната кожа се нуждае от интензивна грижа и всички козметики, които използвате, включително и маските за лице, трябва да са хипоалергенни. Използвайте крем и подхранващи маски, които имат успокояващ ефект 2-3 пъти на седмица. Почистващите маски за лице трябва да се използват по-рядко. Натуралните и нежни масла са идеалната добавка към грижата за кожата. Едно от най-добрите за чувствителна кожа е това от сладък бадем.

Мазната кожа е плътна и почти винаги лъскава. От друга страна, този тип кожа е по-устойчив на всички вредни външни фактори и на бръчките, но от друга, трябва да положите много усилия, за да може тя да изглежда здрава и красива. Мазната кожа е идеалното място за размножаване на бактерии, така че черните точки и пъпките се появяват бързо. Трябва често да правите почистващи процедури. По време на ежедневната грижа за кожата, използвайте почистващ гел, емулсия, тонер. Помнете, че мазната кожа също се нуждае от хидратация и обича натуралните масла – просто е важно то да пасва на вида й. Опитайте с такова от жожоба, таману или конопено масло.

Комбинираната кожа може да се опише като суха и мазна. Най-често мазните части са в Т-зоната (челото, носа, брадичката), докато сухите са по бузите.

По време на грижата за кожата за този вид кожа, трябва да използвате хидратиращи козметики, които да регулират действието на мастните жлези – прекрасна козметика за комбинираната кожа е маслото от жожоба – то не само хидратира, но и контролира себума в мазните части. Това се дължи на сквалена, който се съдържа в маслото, който е отговорен за подобряването на количествата – той се съдържа и в човешкия себум.

Помнете също и че когато стане въпрос за комбинирана кожа, почистващите маски за лице трябва да се слагат върху мазните части и хидратиращите – върху сухите.

Нормалната кожа е типична за… децата. Много малко възрастни могат да кажат, че кожата им е с хубав тен, добре хидратирана е и няма излишък или недостиг на себум, няма хиперпигментация или пъпки. Грижата за нормалната кожа не е проблем. Можете дори само да я измивате с вода и сапун. Веднъж на седмица почиствайте и хидратирайте с маски за лице.