Чувствителната кожа наистина изисква много и причинява доста трудности. Често променя нуждите си и е трудно да предвидим какво би й действало негативно. За щастие веднъж, когато научите как да се грижите за нея, ще можете да намалите податливостта й към дразнене и да подобрите състоянието й. Ако лицето ви също реагира на външни фактори, вижте как да се справява с чувствителната кожа.
Как да разберете, че имате чувствителна кожа?
Зачервяване, лющене, сухота, парещо чувство, изпънатост, сърбеж – това са типични симптоми на чувствителната и нежна кожа. Всеки от сигналите ви подсказва за възпалителен процес, който тъкмо започва или е от отдавна. Интензитета на симптомите зависи от причината за свръхчувствителността – ако е кожно състояние и не само алергична реакция към даден продукт, тогава симптомите ще са по-интензивни.
Какво причинява парене?
В някои случаи прекалената чувствителност се предава генетично и може да е свързана с някакво състояние като атопичен дерматит, себорея, розацея. Свързано е със структурата на епидермиса или увреждането му. Понякога здравата кожа става прекалено чувствителна и реагира на фактори, които преди не са предизвиквали реакция. Това се случва, когато кожата е отслабена заради продължителна грешна грижа. Чувствителната кожа може да е и заради хормонален дисбаланс.
Какво не харесва чувствителната кожа?
Както външните фактори (екзогенни фактори), така и факторите, свързани с функционирането на тялото (ендогенни фактори), увреждат чувствителната кожа. Това прави грижата за нея много трудна. Метеорологичните условия (вятър, студено време, промяна в температурите), твърда вода, козметични продукти, търкане, хранителни алергии са все неща, които могат да и повлияят негативно. За щастие има какво да се направи, за да й помогнете.
Как да се грижим за чувствителна кожа?
Изборът на подходяща козметика е много важен. Използвайте специални продукти, създадени за чувствителна, атопична или куперозна кожа, както и естествени масла, които възстановяват хидролипидния баланс, предпазват и успокояват кожата. Маслото от сладък бадем е най-лекото.
Търсете продукти без дразнещи съставки и аромати. Те трябва да укрепват кожата и да успокояват зачервяването, както и да предотвратяват възпаленията.
Грижа за чувствителната кожа в няколко лесни стъпки
- Използвайте лек почистващ мус и мицеларна вода, на основата на съставки, които успокояват кожата и защитават от външни агресори.
- Дневният ви крем трябва да защитава кожата от външни фактори и слънчева светлина, така че трябва да съдържа минимум SPF 20. Най-добре е да използвате физически слънцезащитен крем, защото той е по-подходящ за чувствителната кожа от химическия.
- Нощният ви крем трябва интензивно да възстановява кожата и да облекчава дразненето.
- Веднъж на седмица използвайте деликатен ензиматичен скраб, който разбива връзките между мъртвите клетки, но не го прави инванзивно. След ексфолиране използвайте успокояваща кожата маска.
Най-често срещаните грешки при грижата за кожата
- Търкане на кожата.
- Използване на силни продукти.
- Изполване на няколко крема едновременно.
- Честа смяна на продукти.
- Експериментиране с нови козметики.
- Използване на билки без предписанието на доктор.