Суха кожа: Вижте как да й набавите вода и да я заключите в нея

Сухата кожа се нуждае от много внимание и грижа. Най-трудната част е, че прекалената загриженост за дехидратацията може да причини по-скоро лоши резултати, отколкото добри. Следователно е важно да знаем как да третираме сухата кожа правилно, да спрем да причиняваме проблеми и да я защитим от появата на ранни бръчки. Как да помогнем на сухата кожа и какви грешки да избягваме?

Какви са характеристиките на сухата кожа?

Суха е, това е ясно – какво друго? Кожата е и скучна и груба на допир. Когато се изложи на неподходящи процедури, тя става опъната, така че чувствате некомфортно чувство.

В повечето случаи сухата кожа е и тънка, което означава, че капилярите лесно се виждат. Както беше споменато и по-рано, сухата кожа често остарява по-бързо от другите видове кожа и следователно фините линии се появяват по-рано.

Защо кожата ми е суха?

Терминът ,,суха кожа“ се използва за описването на кожа, която произвежда по-малко себум, отколкото се нуждае и затова се чувства изпъната. Това недостатъчно ниво на себума води до липсата на достатъчно липиди, които са отговорни за поддържането на адекватни нива на хидратация в кожата. Това пък значи, че кожата е лишена от защита срещу агресори, които й вредят.

Веднъж, когато липидният слой е повреден, следва прекомерна загуба на течности. Интересен факт е, че сухата кожа не ни е вродена, което означава, че не можем да наследим това ,,качество“. В повечето случаи сухата кожа е резултат от продължително увреждане и умора, причинени от:

  • студен, сух или горещ въздух
  • UV лъчи
  • студено време
  • прекалено излагане на слънце и високи температури
  • климатик

За съжаление това не са единствените фактори, които допринасят за недостатъчната вода в кожата. Оказва се, че взимането на лекарства, които са отговорни за промяната на баланса на водата в кожата, също могат да имат негативен ефект. Друга причина за сухата кожа е климактериума, когато мастните жлези станат по-малко активни, така че хидро-липидната бариера на кожата постепенно става по-малко ефективна в предпазването срещу агресори. Накрая, хормоните също могат да повлияят за загубата на вода. Ето защо този проблем често се появява при бременни жени и дами, които са навлезли в менопауза.

Всякакви видове суха кожа

Груба, скучна и матова – това са само няколко прилагателни, които могат да се използват, за да опишат сухата кожа. При сериозни случаи сухата кожа може да причини неприятно опъване, както и лющене, сърбеж и напукване. Понякога сухата кожа е реакция от продукти за грижа, които не пасват на нуждите на кожата. Следователно трябва винаги да внимавате какво използвате. За обобщение някои съставки, използвани в козметиките, могат да раздразнят кожата и да я дехидратират.

Има 2 основни вида суха кожа, които можем да различим:

  • лишена от липиди кожа – този проблем е причинен от недостатъчно производство на липиди
  • дехидратирана кожа – проблемът е причинена от нарушена секреция на себум или пот, която е придружена с липса на натурални хидратиращи агенти

Имайте това предвид!

Стаите с климатик и с включени радиатори могат да причинят влажността на въздуха да падне под 50%! Защитете кожата си и използвайте овлажнител, когато прекарвате дълги часове на подобни места.

Как да подобрите състоянието на сухата кожа?

Използвайте само висококачествени продукти, които са отговорни за доставянето на вода и липиди – това означава, че трябва да стоите настрана от козметики с алкохол. Важно е да разберете, че сухата кожа харесва натуралните масла, като такова от жожова или от сладък бадем. Кремът, който използвате също трябва да може да доставя на кожата натурални овлажнители, които очевидно са й нужни. Когато стане въпрос за продукт, който да набави липиди, той трябва да се използва, за да защити кожата от още по-голяма загуба на вода – така работят естествените масла и бутер (например от шеа или бабасу).

За ежедневна употреба можете да използвате обикновен крем, който е за суха кожа. Опитайте да откриете висококачествен продукт или натурален серум за лице (например с екстракт от алое). Струва си да разберете, че кремът за лице трябва да защитава и от слънцето – да е с фактор най-малко SPF 20. Доставянето на хидратация на всички слоеве на кожата помага на дермиса ви да си възвърне натуралните функции за самохидратация. Поради тази причина, трябва да сте сигурни, че не кажата ви не й липсва серум, натурални маска, дневен крем за лице и богат нощен крем.

Нощните кремове за суха кожа трябва да я регенерират, подхранят и обогатят с липиди. Убедете се, че препаратите за почистване на грим съдържат само качествени съставки, С други думи, продуктите, които използвате за премахване на грима не трябва да съдържат алкохол, тъй като това ще влоши проблема. Следователно, вземете си мляко за лице, емулсии и тонери, направени за суха кожа. Веднъж на всеки 3 седмици трябва да помогнете на кожата да се регенерира, използвайки ензиматичен пилинг, който да бъде последван от хидратираща и подхранваща маска.

Грешки при грижата за сухата кожа

Струва си да сме наясно какво допринася за лишаването от вода и хидратация. Най-честите грешки, които правим несъзнателно са:

  • нанасяне на механичен пилинг (който е прекалено груб за деликатната суха кожа).
  • измиване на лицето с чешмяна вода с хлор (тя също дехидратира кожата).
  • използване на сапун за измиване на лицето (той е киселинен и нарушава нивата на pH, което води до дехидратация).
  • търкане на лицето с кърпа (лишава кожата от себум).