Луничките и хиперпигментации. Обичаме ги или искаме да ги премахнем?

Някои ги обичат, други ги мразят. Луничките са малки хиперпигментации по кожата, които обикновено се наследяват. Могат да се появят и след дълго излагане на слънце. Какво трябва да знаете за тях? Как да ги премахнете? Вижте по-долу какво още не знаете за луничките.

Ако кожата ви е осеяна с лунички или те се появяват изведнъж, прочетете наръчника по-долу. Ще научите всичко относно това, което можете да направите за тях и как да се грижите за този вид кожа.

Лунички. Какво представляват?

Могат да се променят с възрастта и сезоните от годината – да избледнеят или да станат по-отчетливи. Какво са всъщност луничките? Те са малки хиперпигментации по кожата, чиято поява зависи от гените. Отговорни за тях е меланинът, пигмент, съдържащ се в кожата и защитаващ от UV лъчите. Луничките не са нищо повече от пигментационна дисфункция и излишък на меланин, събран в кожата. Най-често се появяват по лицето, бузите и носа. Все пак това не е писано правило, защото могат да се забележат и по цялото тяло.

От къде идват луничките?

Има всякакви причини за появата на луничките. Те се срещат често при хора със светла кожа. Поради тази причина, те са свързани с червенокосите хора, тъй като кожата им обикновено е по-светла.

Ако се чудите от къде идват луничките, трябва да знаете, че:

  • те най-често са наследени и са в гените ви,
  • те са свързани със синтеза на меланин в кожата, което не се е разпределил равномерно, например заради излагане на слънце,
  • могат да се появят или да станат по-отчетливи в резултат на някои болести, хормонални промени, възпаления и травми.

Интересно е, че новородените и малките деца нямат лунички. Те се появяват чак след 3-годишна връзка. Този феномен се появява, защото най-младите организми не успяват да произвеждат по-големи количества меланин. В някои случаи те изчезват сами, а при други остават.

Опасни ли са луничките?

Има хора, които третират луничките като най-красивата декорация на лицето. За други, тези точки не изглеждат добре и ги смятат за недостатък, който трябва да се прикрие. Все пак трябва да имате предвид, че луничките не са опасни за здравето ви – понякога те могат да са сигнал, че нещо лошо се случва в тялото ви, например че има хормонални промени или че прекарвате с време на слънце.

Премахване или изсветляване на луничките

Ако сте от хората, които не харесват луничките си и не можете да се справите с тях, можете да опитате някои методи за изсветляване. Не винаги е възможно да ги премахнете изцяло, защото това зависи от локацията и интензитета им. Все пак дори изсветляването може да ви донесе комфорт и самочувствие.

Ето най-популярните методи за изсветляване на лунички, които можете да пробвате у дома, но и не само.

  • Серум с витамин С – аскорбиновата киселина има доказано изсветляващо действие и се използва успешно при лекуването на хиперпигментация. Ако използвате серум с витамин С върху луничките си, е много вероятно те да избледнеят и кожата да стане сияйна.
  • Изсветляващи кремове и мазила – някои дрогерии и аптеки предлагат кремове и мазила за лунички, които са с изсветляващи съставки като аскорбинова киселина, екстракт от лук, екстракт от каланхое.
  • Лазер или светлина – премахването с лазер или лекуването на хиперпигментация със светлина е добър, но по-скъп метод. Подобна процедура се прави от професионалист в салон. Лазерът ефективно успява да премахне хиперпигментациите като луничките, докато светлината, например LED може видимо да ги изсветли.

Бъдете проактивни. Как да избегнете луничките?

Важно е да сте проактивни. Вместо да лекувате и изсветлявате хиперпигментациите, които вече са там, по-лесно е да предотвратите появата им. Как да го направите?

  1. Ограничавайте излагането на слънце през лятото между 12-15 часа.
  2. Скривайте лицето си с шапка.
  3. Опитайте се да стоите на сянка и избягвайте печенето.
  4. Винаги носете слънцезащитен крем със SPF 30 или по-висок.
  5. Носете естествени и дишащи материи.
  6. Проверявайте редовно хормоните си.
  7. Използвайте козметика с антиоксиданти.