Диетата има значение. С какво да се храним, за да имаме безупречна кожа?

Кожата ви се нуждае от внимание и правилна грижа. Вместо обаче да втривате козметика в нея, защо просто не я подхраните отвътре? Диетата има значение и трябва да знаете как да се храните, за да може кожата да е безупречна, без акне, пигментационни петна и несъвършенства.

Ние сме това, с което се храним. Това често използвано твърдение е вярно и трябва да го имаме предвид, ако искаме да кожата ни да е здрава и красива. Защо? Защото правилната диета влияе силно на начина, по който изглеждаме. Може да се каже, че хранителните навици са по-важни от грижата за красотата, защото това, което се случва отвътре е в основата на здравето ви.

Влияние на диетата върху външния вид

Храненето променя начина, по който се чувстваме. Ако тялото ни е във форма, то изглежда по-добре – косата и ноктите са по-силни, кожата е хидратирана, бляскава и гладка.

Струва си да знаем, че добрите хранителни навици са в основата на грижата за кожата. Ако не успеете да доставите правилните хранителни вещества и хидратация отвътре, ще бъде трудно да регенерирате кожата с козметики – грижата е допълнителна, външна помощ, не заместител на здравословната и балансирана диета. Отслабналият организъм ще изпрати сигнали чрез кожата без значение от маската или крема, който нанасяте.

От какви вещества се нуждае кожата

Грижата за кожата, започваща отвътре, е ефективна, но се нуждае и от доставяне на хранителни вещества. Какви видове?

  1. Витамин А – (или ретинол) има силни регенериращи свойства, стимулира регенерирането на клетките, регулира отделянето на себум и помага за ексфолирането на епидермиса, за да се справи с хиперпигментацията.
  2. Витамин С – (или аскорбинова киселина) стимулира синтеза на колаген, защитава от слънчеви лъчи, подсилва кръвоносните съдове, изсветлява хиперпигментацията и прави кожата бляскава.
  3. Витамин Е – (или токоферол) е витамин на младостта, заради своите антиоксидантни действия и ефективното справяне със свободните радикали, за да може кожата да съхрани устойчивостта, блясъка и младежкия си вид за по-дълго.
  4. Цинк и силикон – 2 минерала, нужни на кожата, заради тяхната способност за подобряване на устойчивостта, подсилване на кръвоносните съдове, предотвратяване на отпуснатата кожа и бръчките.
  5. Витамини от В група – (сред многото пантотенова киселина, биотин, фолиева киселина) са изключително важни за кожата, тъй като намаляват възпаленията, подпомагат регенерирането, ексфолират епидермиса, подхранват и укрепват.
  6. Есенциални мастни киселини – укрепват естествената хидролипидна бариера на кожата, която задържа водата в кожата и й помага да е по-защитена.

С какво да се храните, за да имате безупречна кожа?

Очевидно можете да дарите организма си с всички горепосочени съставки чрез хранителни добавки, но това трябва да е последната опция. По-добре ги потърсете в храните и ги добавете към ежедневното си меню. Това е най-лесният метод – да позволите на диетата да регенерира кожата ви. С какво да се храните, за да имате безупречна кожа?

  1. Риба – тя е източник на важни мастни киселини, които могат да бъдат открити в по-големи количества в риби като сьомгата, скумрията, сардината.
  2. Ядки и семена – те също съдържат мастни киселини, както и витамини и минерали, така че трябва да помослите дали да не си набавите слънчогледови семки, тиквени семки, бадеми, лешници и фъстъци.
  3. Растителни масла – трябва да добавите масла към диетата, особено студенопресовани такива и нерафинирани, например от гроздови семки или зехтин.
  4. Кълнове – всички знаят за хранителните свойства на кълновете, защото те са източник на витамин В, С, D, E, A и K и минерали като магнезий, калций, форсфор, цинк, йод, желязо и тн.
  5. Пшенични продукти – никога не трябва да забравяте за пшеничните продукти като пълнозърнестия хляб и крупите, които са източник на мастни киселини и витамини от група В.
  6. Цитруси – ако искате да осигурите на кожата си витамин С, трябва да обърнете внимание на цитрусите и касиса.
  7. Зеленчуци – основата на всяка здравословна диета са разбира се зелечуците като моркова, домата, чушката, спанака, броколите (източници на бетакаротен, който се преобразува в ретинол).
  8. Бобови растения – боб, нахут, грах и други, които съдържат много ценни витамини В.
  9. Зелен чай – накрая, трябва да имате предвид и сменянето на навиците си относно това, което пиете и да опитате да приемате повече зелен чай, който е богат на антиоксиданти.